Etkinlikler
GENİŞ TOPLANTI ÇAĞRISI... PDF Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Sunday, 20 March 2011

Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu; sendikalar, sağlık meslek örgütleri, meslek odaları, devrimci örgütler, siyasi partilerden oluşan bileşenleriyle toplumu sağlık ve sosyal güvenlik alanında aydınlatmaya; bu konuda farkındalık yaratarak yasa tasarısına ve hükümete karşı emek dünyasını birleşik mücadeleye katmaya; mücadeleyi örgütlemeye çağırmış ve 2007 yılının Aralık ayında resmen kurulmuştur.

AKP hükümetinin uygulamaya çalıştığı “Sağlıkta Dönüşüm” aldatmacası ile birlikte başta Sosyal Sigortalar-Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) Yasası’na karşı olmak üzere asgari ücretten domuz gribine, madenlerdeki katliamlardan tersanelerdeki iş cinayetlerine, grevlerden direnişlere birçok konuda eylemler örgütledi, yürüyüşler, mitingler düzenledi, bildiriler dağıtmıştır.

Egemen güçlerin Türkiye halklarına son saldırı yasası olan Torba Yasa’ya karşı mücadelede de aktif bir rol oynamış ve çeşitli eylemler düzenlemiştir.

Sendikaların ve meslek odalarının yönetimlerinin, yasayı çıkartmamak için değil, sadece günü kurtarmak için yaptıkları eylemlerin yanında, platformumuz “Birleşik Mücadele” perspektifi ile yaklaşarak hem bu eylemlere destek vermiş hem de kendi aldığı kararlar doğrultusunda, yasaya karşı yürüyüşler ve fiili bir miting düzenlemiştir.

Bu bakış açısıyla platformumuz, önümüzdeki dönemde “Birleşik Mücadele” perspektifi ile süreci örgütlemek için 27 Mart 2011-Pazar günü, Saat: 10.30’da, İstanbul Tabip Odası’nda geniş bir değerlendirme toplantısı yapacaktır.

Platformumuzun bileşeni olan veya olmayan tüm sendikaları, meslek odalarını, DKÖ’leri, devrimci örgütleri ve partileri toplantıya katılmaya çağırıyoruz.

HERKESE SAĞLIK GÜVENLİ GELECEK İÇİN BİRLEŞİK MÜCADELEYE!

 

HSGGP YÜRÜTMESİ

Son Güncelleme ( Sunday, 20 March 2011 )
 
"OSTİM'in hesabı sorulacak" PDF Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Monday, 07 February 2011

Orijinali için tıklayın

OSTİM ve İvedik’te 20 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan iş cinayetleri İstanbul’da Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu (HSGGP) tarafından protesto edildi

Ankara OSTİM ve İvedik’te 3 Şubat Perşembe günü denetimsizlik sonucu yaşanan patlamalara tepkiler gelmeye devam ediyor. Bugün saat 17.45’te Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu üyeleri patlamalarda devletin rolüne dikkat çekerek eylem düzenledi.

“19 işçinin katili; Sermayenin kar hırsı, devletin ve AKP’nin kuralsız iş güvenliğini ve güvencesini yok sayan çalışmaya izin vermesidir” yazılı pankart açan platform üyeleri İstiklal Caddesi boyunca yürüdü. Eylemciler yürüyüş boyunca “Katil devlet hesap verecek”, “OSTİM’in hesabı sorulacak”, “Herkese sağlık güvenli gelecek”, “Torba yasası geri çekilsin”, “Artık ölmek istemiyoruz” sloganları attı.

Yol boyunca yapılan konuşmalarda katliamın iş güvenliğini ve güvenceli çalışmayı hiçe sayan devletin sorumluluğunda olduğu vurgulanırken, halk eyleme davet edildi. Platform üyeleri Ankara’da Torba Yasa mitingine dönük polis saldırısına da tepki gösterdi. Bir eylemci “Bu düzen bir kez daha çarkların işçiler aleyhine döndüğünü gösterdi. Aynı gün başka saldırılar da vardı. İşçilerin emekçilerin haklarını gaspeden torba yasaya karşı çıkan binlerce emekçiye AKP hükümeti gaz bombalarıyla, joplarla, tazyikli sularla saldırdı. İşçi düşmanlığını bu şekilde de gösterdiler” şeklinde konuştu.

Taksim Tramvay Durağı’nda Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu adına işten atılan bir PTT işçisi basın açıklamasını okudu. 

Devamını oku...
 
15-16 HAZİRAN DİRENİŞİNİN İZİNDE YÜRÜYORUZ PDF Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Tuesday, 15 June 2010

40 yıl önce gerçekleştirilen ve zaferle sonuçlanan 15–16 Haziran Genel Direnişi’nin yıl dönümünü, 78 gün boyunca Kızılay meydanında köleliğe boyun eğmeyeceğini gösteren TEKEL işçisinin, İSKİ’nin, İtfaiyenin direnişçi işçilerinin, taşeron sağlık işçilerinin yükselttiği mücadele ruhuyla kutluyoruz.

Geçmişin mücadele geleneğini geleceğe taşıyor,  tarihimizle kopmaz bağlar kuruyor; dünü bugüne, bugünü yarına bağlıyoruz. Onlarca meslek örgütü ve sendikadan oluşan Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu olarak Kadıköy Altıyol'da buluşarak, güvensiz çalışma dayatmasına, taşeronlaştırmaya, örgütlenme hakkının gaspına, iş cinayetlerine dur demek için 15-16 Haziran Direnişi'nin izinde yürüyoruz.

Katılımınızı bekler, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

 

 

HERKESE SAĞLIK GÜVENLİ GELECEK PLATFORMU

TARİH: 15.06.2010

YÜRÜYÜŞ GÜZERGAHI: KADIKÖY ALTIYOL - YOĞURTÇU PARKI 

SAAT: 12:00
 
TOPLANTI: SAĞLIKTA DÖNÜŞÜMÜN YARATTIĞI YIKIM PDF Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Wednesday, 17 March 2010

Değerli Dostlarımız,

 

Bilindiği gibi AKP Hükümeti “Sağlıkta Dönüşüm Programı” adı altındaki yıkım programını uygulamaktaki ısrarını sürdürmektedir. SSGSS Yasası, Tam Gün Yasası, katkı-katılım payı, ilave ücret uygulamalarının ardından kamu hastanelerinin birer işletme haline getirilmesini hedefleyen Kamu Hastane Birlikleri Tasarısı da TBMM gündemindedir.

 

AKP Hükümeti, Sağlık Bakanlığı eliyle uygulanan bütün bu adımlar sağlık hakkının ticarileştirilmesi, sağlık alanının piyasaya mahkum edilmesini hedeflemektedir.

 

Vatandaşların sağlık hakkına erişimini kısıtlayan, eşit, nitelikli, ulaşılabilir sağlık hizmetini hayal haline getiren, sağlık çalışanlarının emeğini değersizleştiren, güvencesiz, geleceksiz bir çalışma ortamını dayatan bu uygulamalar kabul edilemez. Bu anlamda sağlık alanında yaşanan yıkımı en geniş kitleye aktarabilmek önemli bir görev olarak bizleri beklemektedir.

 

Bu kapsamda, Sağlıkta Dönüşüm’ün siyasi ve sosyal boyutunun ve gündelik yaşama yansımalarının ele alınacağı bir bilgilendirme-değerlendirme toplantısı yapılacaktır.

 

Tarih: 17 Mart 2010 Çarşamba

Saat  : 16.00-20.00

Yer    : İstanbul Tabip Odası Toplantı Salonu (Türkocağı Cad.

             No: 17 Kat: 4 Cağaloğlu İstanbul)

 

Toplantıya katılımınızı önemle rica eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

 

HERKESE SAĞLIK, GÜVENLİ GELECEK PLATFORMU

Son Güncelleme ( Wednesday, 17 March 2010 )
 
MARMARAY ISCILERI ICIN YURUYORUZ PDF Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Tuesday, 09 March 2010
Değerli Mücadele Dostlarımız,  
 
Bilindiği gibi işten atmalara karşı 54 gündür direnişte olan Marmaray İşçileri işe geri dönmek için 4 Mart Perşembe günü işyeri işgali gerçekleştirmiş ve bu gelişme üzerine işçilerle görüşmek zorunda kalan yönetim tüm işçileri geri almayı kabul etmiş ancak diğer talepler için 12 Mart Cuma gününe dek süre istemiştir.  
 
Marmaray direnişinin kazanımla sonuçlanması için bu hafta verilecek destek büyük önem taşımaktadır.  
 
Bu amaçla, 10 Mart Çarşamba günü 18.00'da Taksim Tramvay Durağı'nda buluşulacak, Galatasaray Lisesiönüne yürünerek bir basın açıklaması gerçekleştirilecektir.  
 
Platform bileşenlerinin eyleme vereceği destek, kitlesel katılım sağlanması büyük önem taşımaktadır.   Hepimize kolay gelsin,
 
PLATFORM YÜRÜTMESİ
 
<< Başa Dön < Önceki 1 2 Sonraki > Sona Git >>

Sonuçlar 1 - 9 Toplam: 17
Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu