Medyadan
Sağlık çalışanları GöREV'de PDF Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Wednesday, 20 April 2011

Orijinali için tıklayın

 Sağlık emekçilerinin 2 gün süren grevleri başladı. Ülke genelindeki hastanelerin nereyse tamamında hastanede yatan hastalar ve acil servisler dışında sağlık hizmeti yapılmadı. Sağlıkçılar, iş güvencesi, gelir güvencesi, can güvencesi, mesleki bağımsızlık ve herkese eşit, parasız sağlık hizmeti talep etti; Sağlık Bakanlığı’na performans sisteminden, katkı ve katılım payı uygulamasından vazgeçmesi gerektiğini söyledi

Sağlık çalışanları, iki gün sürecek olan grevlerine 19 Nisan'da ülke genelinde başladı. AKP’nin sağlık politikalarına karşı Türkiye’nin neredeyse devlet, üniversite ve özel hastaneler de dahil olmak üzere tüm hastanelerinde sağlık çalışanları sabah saatlerinden itibaren iş bırakarak eylemler yaptı.

Eylemlere hasta ve hasta yakınlarından destek verenler oldu. Yürüyüşler sırasında çevredekilerin desteği yoğun oldu. İstanbul’da Çapa’dan Haseki Hastanesi’ne yapılan yürüyüş sırasında dershanelerdeki öğrencilerin yoğun desteği göze çarptı.

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi, Haydarpaşa Numune Hastanesi, Ankara’daki Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve İzmir’deki Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sağlık çalışanları grev çadırları kurdu. Sağlıkçılar, grev çadırlarında sabahlayacak ve grevlerine ikinci gün de devam edecekler.

Sağlıkçılar, grev kararını 13 Mart’ta Ankara’da gerçekleştirdikleri ve 30 bin sağlıkçının katıldığı mitingde almışlardı.

Devamını oku...
 
İstanbul hastanelerinde GREV! PDF Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Wednesday, 20 April 2011

Orijinali için tıklayın

 Doktorlar, hemşireler, eczacılar, diş hekimleri, hastabakıcılar, tıp fakültesi öğrencileri ve taşeron işçiler... Türkiye’nin dört bir yanında onbinlerce sağlık emekçisi beyaz önlüklerini çıkartıp g(ö)rev önlüklerini giydiler, hastane bahçelerinde grev çadırlarını kurdular. İstanbul’da da Yedikule Göğüs Hastanesi’nden Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden, Fatih Sultan Mehmet Hastanesi’ne; Aile Sağlığı Merkezlerinden özel hastanelere kadar bütün hastanelerde iş bırakarak alanlara çıkan sağlık emekçileri, AKP Hükümeti’ni bir kez daha uyardılar.

Tek tek hastanelerde yapılan eylemlerin ardından saat 12.00’de İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde toplanan sağlıkçılar buradan Millet Caddesi’nin bir bölümünü trafiğe kapatarak Haseki Hastanesi’ne doğru yürüyüşe geçtiler.

Devamını oku...
 
Güvencesizler Ankara'da buluştu PDF Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Monday, 04 April 2011

Orijinali için tıklayın

20 emek örgütünün çağrısıyla binlerce emekçi Ankara’da güvencesizleştirmeye ve taşeron sistemine karşı bir araya geldi. İstanbul’dan Ağrı’ya, Antalya’dan Diyarbakır’a binlerce güvencesiz emekçi “Güvenceli iş insanca yaşam” dedi. Mitingde yapılan konuşamlarda 3 Nisan’ın bir başlangıç olduğu belirtildi 

Birleşik Metal-İş, Petrol-İş, Dev Sağlık-İş, Hava-İş, SES, Nakliyat-İş, Tek Gıda-İş, Haber-Sen, Limter-İş, Belediye-İş, Sine-Sen, TÜMTİS, Dev Maden-Sen, Deri-İş, Sosyal-İş, Basın-İş, Enerji-Sen, TTB, BTS, ESM tarafından düzenlenen, Eğitim-Sen, Spor-Sen, Tarım Orkam-Sen, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, Yapı Yol-Sen, Tüm Bel-Sen’in yanı sıra çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütünün de destek verdiği mitinge binlerce emekçi katıldı.

Saat 11.00’da Dikimevi Kavşağı’nda buluşan emekçiler, “Güvenceli iş, insanca yaşam istiyoruz” sloganlarıyla yürüyüşe başladı. Yürüyüş boyunca sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Taşeron gidecek güvence gelecek” slogaları atıldı. AKP karşıtı sloganlar da çoğunluktaydı.

Emekçilerin Kolej Kavşağı’na girmesiyle miting başladı. Miting alanında ilk konuşmayı Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptı.

Devamını oku...
 
Onbinlerce sağlıkçı 'Çok Ses Tek Yürek' oldu PDF Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Monday, 14 March 2011

Orijinali için tıklayın

13martbuyukSağlıkta özelleştirmelere karşı, 16 sağlık örgütünün organizasyonu ile düzenlenen "Çok Ses Tek Yürek" mitingi, onbinlerce sağlık çalışanının katılımıyla, bugün (13 Mart 2011) Ankara'da Sıhhiye Meydanı'nda gerçekleştirildi. Mitinge, çok sayıda sendika, meslek örgütü, siyasi parti temsilcisinin yanı sıra vatandaşlar da destek verdi.

Mitinge katılmak üzere Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen sağlık çalışanları, sabah saatlerinden itibaren Ankara Garı'nda toplanmaya başladı. "Sağlıkta özelleştirmeye karşı çok ses tek yürek", "Kadrolu iş, güvenli gelecek", "Sağlık haktır, satılamaz", "Taşerona başkaldırıyoruz", "Sağlıkta ticaret ölüm demektir", "Sağlık haktır" ve  "Sağlıkta dönüşüm yalanına hayır" yazılı pankartlar ve dövizler taşıyan topluluk, "AKP sağlığa zararlıdır", "Sağlık haktır satılamaz", "Gün gelecek, devran dönecek, AKP hakla hesap verecek" sloganları, şarkılar ve türküler eşliğinde Sıhhiye'ye doğru yürüyüşe geçti. Yoğun kalabalık nedeniyle, kortejin Sıhhiye Meydanı'na yerleşmesi zaman aldı. Miting alanı neredeyse tamamen dolduğunda, halen Gar'dan hareket etmeyen gruplar bulunuyordu.

Sağlık çalışanlarının, hekimlerden oluşan ritm grubunun ve sloganların eşliğinde alana yerleşmesinden sonra, devlet tiyatrosu sanatçısı Şebnem Gürsoy ve Dr. Köksal Aydın, "Sağlıkta Yalanlar ve Gerçekler" başlıklı sunumu yaptılar. Sunumun ardından, mitingi düzenleyen ve destekleyen örgütlerin yöneticileri, miting alanını selamladılar ve konuşmalara geçildi.

Son Güncelleme ( Monday, 14 March 2011 )
Devamını oku...
 
OSTİM'de bir patlama daha! PDF Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Friday, 04 February 2011

Orijinali için tıklayın

Ankara Ostim Sanayi Sitesi'nde bir patlama daha meydana geldi. Patlamada 4 kişi öldü, 8 kişi yaralandı. 15 kişi içeride mahsur.

Gündüz patlama haberinin geldiği Ostim'de akşam saatlerinde ikinci bir patlama meydana geldi. Ankara Valisi, patlamada 4 kişinin öldüğünü, 8 kişinin de yaralandığını belirtti. 15 kişi ise içerde mahsur kaldı.

Ankara OSTİM Sanayi Sitesi'nde bulunan jeneratör üretim tesisinde sabah saatlerinde büyük bir patlama meydana gelmişti. Bu ilk patlamanın yaşandığı dört katlı binanın iki katı tamamen çöktü. Olayda 6 kişi öldü, 27 kişi de yaralandı.

İkinci patlamayla ilgili bilgi veren Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, patlamada 4 kişinin öldüğünü, 14 kişinin kurtarıldığını söyledi. Vali, 15'e yakın çalışanın içeride mahsur kaldığını ancak o çalışanlarla irtibat halinde olduklarını belirtti.

Valinin açıklamaları şöyle:

"Bir torna atölyesi ruhsatını aldığı anlaşılan ve bir işletme içinde tiner ve boya imalatını gerçekleştiriyor. 19.30 -19.45 sularında tiner deposunda meydana gelen bir patlama sonucunda şu anda 1 ölü, yine içeride 3 kişinin daha öldüğü yönünde bilgi geliyor. Ancak içeriye koku ve yangın itibarıyla girilemiyor. 8 vatandaşımızın sağlık kurumlarına sevkedildiği yine 6 çalışan da işletme dışına alındı. Bana verilen bilgi içeride 15'e yakın çalışanın olduğudur."

ATO Başkanı Sinan Aygün ise ölü sayısını 6 olarak açıkladı.

(soL-Haber Merkezi)

 

 
Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu