"OSTİM'in hesabı sorulacak" PDF Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Monday, 07 February 2011

Orijinali için tıklayın

OSTİM ve İvedik’te 20 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan iş cinayetleri İstanbul’da Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu (HSGGP) tarafından protesto edildi

Ankara OSTİM ve İvedik’te 3 Şubat Perşembe günü denetimsizlik sonucu yaşanan patlamalara tepkiler gelmeye devam ediyor. Bugün saat 17.45’te Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu üyeleri patlamalarda devletin rolüne dikkat çekerek eylem düzenledi.

“19 işçinin katili; Sermayenin kar hırsı, devletin ve AKP’nin kuralsız iş güvenliğini ve güvencesini yok sayan çalışmaya izin vermesidir” yazılı pankart açan platform üyeleri İstiklal Caddesi boyunca yürüdü. Eylemciler yürüyüş boyunca “Katil devlet hesap verecek”, “OSTİM’in hesabı sorulacak”, “Herkese sağlık güvenli gelecek”, “Torba yasası geri çekilsin”, “Artık ölmek istemiyoruz” sloganları attı.

Yol boyunca yapılan konuşmalarda katliamın iş güvenliğini ve güvenceli çalışmayı hiçe sayan devletin sorumluluğunda olduğu vurgulanırken, halk eyleme davet edildi. Platform üyeleri Ankara’da Torba Yasa mitingine dönük polis saldırısına da tepki gösterdi. Bir eylemci “Bu düzen bir kez daha çarkların işçiler aleyhine döndüğünü gösterdi. Aynı gün başka saldırılar da vardı. İşçilerin emekçilerin haklarını gaspeden torba yasaya karşı çıkan binlerce emekçiye AKP hükümeti gaz bombalarıyla, joplarla, tazyikli sularla saldırdı. İşçi düşmanlığını bu şekilde de gösterdiler” şeklinde konuştu.

Taksim Tramvay Durağı’nda Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu adına işten atılan bir PTT işçisi basın açıklamasını okudu. 

”İşçi katilleri hesap verecek!”
Basın açıklamasını okuyan PTT işçisi, “egemen sınıflar 3 Şubat günü Ankara’da bir toplu katliama daha imza attı” sözleriyle açıklamaya başladı. 2008’de Davutpaşa’da yaşanan iş cinayetini hatırlatan işçi, Ankara’daki patlamaların da benzer ihmallerle meydana geldiğini vurguladı.

Açıklamada iş cinayetlerinin sorumlusu olarak “egemen sınıflar ve onların sözcüsü AKP hükümeti ve devletin diğer ilgili organları” gösterildi. Açıklama “AKP hükümeti her şeyiyle egemen sınıfların hizmetindedir. Dizginsiz ve kuralsız sömürüye bekçilik yapmakta, her türlü kuralsızlığa göz yummakta, teşvik ve destek vermektedir” ifadeleri kullanıldı.

PTT işçisi açıklamasında Torba Yasa’yla işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerini denetleme yetkisinin uzmanlardan alınarak taşerona devredileceğini de hatırlatarak, hükümetin ve egemen sınıfların işçi kanı üzerinden ayakta durduğunu ifade etti.

Basın açıklaması şu ifadelerle sona erdi; “Eğer bizler örgütlü bir güç olarak bu katillerin karşısında durmaz ve herkese sağlık, güvenli gelecek için birleşik mücadeleyi yükseltmezsek, sömürü düzeni de işçi katliamları da sürmeye devam edecektir. İşte bu nedenle tüm işçi ve emekçileri güvencesiz ve kuralsız çalışmaya karşı mücadeleyi yükseltmeye ve oluk oluk işçi kanı akıtan bu düzenden hesap sormaya çağırıyoruz.”

Sendika.Org 
Sonraki >
Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu